Sedm tipů pro svěžejší vzhled vašeho příbytku

- Komerční sdělení -spot_img

Než se podzimní dny stanou ještě fádnějšími, nechte se inspirovat drobnými úpravami, které vám pomohou nabít se energií.

Dny jsou stále kratší, počasí sychravější a nejednou se zdá, jako by na nás doléhala tíha blížící se zimy. Není to však chlad, který nám kazí náladu, ale pochmurnost všedních dnů. Za tmy vyrážíme do práce a téměř potmě se vracíme zpět do našich domovů. Pokud v našem životním prostoru chybí jiskra, zmocňuje se nás nechuť, únava a melancholie. Pryč jsou věru už veselé dny rozmarného léta.

Než se dny stanou ještě temnějšími, měli bychom se poohlédnout po našich příbytcích a udělat pár změn, aby nás svěží vzhled interiéru energicky vzpružil do každodenní rutiny. Obvykle se nad takovými věcmi nezamýšlíme, ale pokud se ohlédneme kolem sebe, zdá se jakoby právě fádnost v této části roku zesílila. Pokud máte pocit, že nadešel správný čas něco s tím udělat, možná se necháte inspirovat některými z našich tipů.

Čtěte také:

Jak si jednoduše zútulnit domov

Odlehčete ho od nepotřebného
Přestože tak činíme při každém velkém úklidu, čas od času nezaškodí udělat velkou čáru svým bytím a zbavit se věcí, které již nepotřebujeme. Naše příbytky nejsou nafukovací a zkušenosti ukazují, že stále kupujeme víc a víc věcí. Postupně se kopí, hromadí a zavazují, aniž bychom si to uvědomili. Právě velké třídění může být cestou, která nám odlehčí prostor, ve kterém žijeme.

Poprocházejte místnost za místností a zamyslete se nad každým předmětem, který se vám mihne před očima. Nejeden je užitečný, další má vzpomínkovou hodnotu, jsou však i takové, které vůbec nepotřebujeme a možná jsme je ani nikdy nepotřebovali. Pokud je nejprve zabalíte do krabice a přenesete do sklepa, po měsíci či dvou budete mít jistotu, že se jich můžete klidně zbavit. Nezáleží na tom, jestli je někomu darujete, prodáte na burze nebo odložíte na sběrný dvůr. Hlavní je, že byt bude vzdušnější.

Nevšímejte si však při takovém třídění jen nedůležitých drobností, ale i velkých věcí, kolem kterých denně procházíte. Nejednou se stane nepotřebnou i skříňka či stoleček, které po vytřídění nemají už čím posloužit.

Vyměňte svítidla, která dělají tmu
Pokud nás trápí krátké dny, mnohem více by nás měla trápit svítidla, která neplní své poslání. Velká, dekorativní stínítka možná vypadají fajn, ve skutečnosti však brání světlu, aby se dostalo do každého koutu místnosti. Pokud je pod lampou nejvíce světla a v koutech nejméně, žádá to změnu. Moderní, odlehčená svítidla nestojí mnoho a dokážou výrazně změnit pohodu, kterou od svého bydlení očekáváme.

Nejen stínítka samotná, ale i žárovky a zářivky nemusí být nejvhodnější. Říká se, že namodralé světlo pomáhá koncentrovat se, nažloutlé zase navozuje pocit tepelné pohody. Ať je to však jakkoli, přece jen bílé světlo je v této době nejpřirozenější. Zda jej v interiéru vykouzlíte dostatečně silnými LED žárovkami nebo kompaktními zářivkami je pouze na vás.

Pokud však jde o kvalitu světla a jeho jiskru – byť nažloutlou – velká pozornost patří úsporným ekohalogenům. Pokud k jasnému bílému světlu přidají brilantní jiskru detailu a věrnosti barev, budete mít pocit, jako by se každá stěna o metr odstoupila a poskytla vám více místa pro život.

Osvoboďte okna
Právě přes okna se do našich příbytků dostává světlo z přírody, ačkoli je ho pomálu než v ostatní měsíce roku. A nejde jen o světlo samotné, ale io výhled, díky kterému se nám nejednou zdá, že naše pokoje nejsou krabicemi obehnanými zdmi, ale pouze koutkem, který nám poskytuje soukromí. Do skříní k odpočinku tedy patří všechny těžké závěsy, dlouhé záclony a květiny, kterým se nadobro podařilo zahatat parapetní desky.

Stačí kratší záclonka, možná světlá roletka či žaluzie a k tomu skromnější výzdoba zeleně. Ne, není třeba se rázem zbavit výpěstků a radostí. Ve chvíli koncem zimy však přijde čas pro zmlazování a z mateřských rostlin nám zůstanou jen svěží výhony. Pokud teď na čas v jiném místě ztratí kousek svého půvabu, nebude to na věčnou škodu. Ba nejedna z rostlinek jakoby v tom viděla stimul a zpevněla. Na úkor olistění, avšak s mnohem vyšší vitalitou do dalších sezón.

Možná jste se nad tím nikdy nezamýšleli, ale moderní okna s dvojitými výplněmi jsou úplně jiná než ta, která jsme používali v minulých desetiletích. Mají skleněné tabule potažené tenoučkou vrstvičkou kovu, která nás obírá až o třetinu světla. Můžete si to vyzkoušet. Dívejte se na podlahu či stěnu na kterou dopadá světlo okna a otevřete jej. Uvidíte, jak se všechno rozjasní. To vám ale nikdo neřekne, pouštíte-li se do výměny.

Přebruste dřevěné podlahy
Dřevěné palubky i parkety milujeme nade vše pro jejich krásný přírodní vzhled. Určitě si pamatujete jak byly běloučké při první pokládce a nyní jsou žluté, hnědavé či nadobro ztmavlé. Dřevěná podlaha má ovšem úžasnou schopnost obnovy, pokud si vyhradíte jeden víkendový den na přebroušení. Jelikož nejde o žádnou velkou obnovu, nemusíte se bát ani náročnosti, ani nepořádku. Vystačíte si se 150milimetrovou excentrickou bruskou z půjčovny.

S pomalými otáčkami a brusným papírem s větší zrnitostí stáhnete nejprve laky a oleje, abyste se s mnohem jemnějším zrnem pustili do dřeva samotného. Takovou bruskou nemáte co pokazit, nezůstanou ani šrámy, ani nerovnosti. Jednoduše vás ve dvou svých excentrických pohybů do škody nepustí.

Když po půl dni broušení vysajete poslední zrníčko prachu, budete vidět jak všechno září a svítí. Aby dřevo zůstalo co nejbělejší, nesáhněte po fermeži, lněném oleji, ani alkydových či akrylových lacích. Vaší volbou je polyuretanový podlahový lak, který si svoji průhlednost zachová nejdéle. Pod tenkým filmem svého sametu uvězní světlou kresbu dřeva, abyste se dovnitř cítili lépe. Každá dřevěná podlaha snese po dobu životnosti desítky přebrusů, je to práce která podlaze neublíží.

Přepřekládejte nábytek
Kdysi jsme to všichni dělali často. V každé domácnosti jsme viděli stejné kusy nábytku, každý z nás je však svojí šikovností dokázal rozestavit tak, aby působily odlišným dojmem. Totéž můžete i nyní udělat s tím vaším. Proč už po patnáctý rok musí být pohovka u dveří a televizor zase na nejdelší stěně salonu? O posteli v ložnici už ani nemluvě.

Pokud sednete ke čtverečkovému papíru a opřete se do skicování, za chvíli zjistíte že plán máte hotový. Překládat nábytek z místa na místo sice ptá sílu a energii, výsledek je však nejednou přímo překvapivý. Přestože jste doma, cítíte se v prvních momentech jako na návštěvě a opakuje se to každým novým příchodem domů. Z rutiny jste vyskočili do něčeho nového, dokud si nadobro nezvyknete.

Ze zkušeností umíme říci, že takové dobrodružství má své kouzlo a v každé z místností lze udělat tři či čtyři rotace, které dávají smysl. A pokud se rozhodnete vyměnit poslání místností a přestěhujete jeden pokoj s druhým, výsledek je pak dokonalý. Mimochodem, všimli jste si, že v některých pokojích je více světla než v jiných?

Malovka nemusí být pouze sanitární
Většinou se sklízíme k malování pokojů jen proto, že starý nátěr je špinavý, ošoupaný nebo opotřebovaný. To ovšem není jediný důvod, proč bychom se měli k takové práci ubírat. Pokud se při malování vyhnete stereotypu, celý byt může najednou působit zcela novým dojmem. Nemusíte mít dovednost řemeslníka, můžete si ho na takovou výzvu přizvat. Pokud se držíte bílých stěn, nebo notoricky kombinujete dvě barvy vždy na dvou stěnách naproti sobě, je čas nechat si ukázat, že to jde i lépe.

Šikovný kutil, ale i řemeslník si poradí s páskovanými vzory, šablonami, dekorativními válečky či samolepícími ornamenty, které se nalepí na hotovou malovku. Připočteme-li k tomu i širokou škálu tapetových vzorů, máme možností tolik, že byste je na všech prstech nespočítali.

Krásná výmalba stěn je nejednou hodnotnější než nový nábytek, protože pokrývá největší plochy, na které hledíme. Prolistujte pár časopisů, procházejte se po kavárnách a restauracích, nahlédněte do památných domů, muzeí a divadel. Jednou uvidíte tu nádheru, kterou jste dosud úspěšně přehlíželi.

A pokud přijde na stěny samotné, podívejte se také na své zárubně. Pokud jsou hnědé nebo černé, měli byste vědět, že tyto odstíny už dávno neletí. Přece jen, je čas vtisknout jim novou tvář.

Dveře, které neoddělují
Dveře oddělující místnosti jsou praktickým vynálezem, často nám však dělí životní prostor na části více, než bychom si přáli. Pootevřít plochy a spojit je dohromady svěšením dveřních křídel je příjemný nápad, avšak nejednou nepraktický. Ne všechny dveře však musí dělit místnosti v plné síle.

Někdy je příjemné vyměnit plnou výplň za prosklenou, jindy tmavá skla za průhledná či dokonce čirá. Ba najdou se i takové dveřní sestavy, které prostor nerozdělují ani tehdy, jsou-li pootevřené. Pokud jste v této chvíli pomysleli na různé posuvné systémy, které kloužou před stěnou nebo se zasouvají do předstěny, víte přesně o čem je řeč.

Taková investice přinese nové pocity v domácnosti okamžitě a nevytratí se ani po čase. Ba dá se říci, že můžete získat návyk, díky kterému nadobro přilnete k takové variantě a už nikdy a nebudete chtít vrátit zpět.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Redakce doporučuje

Články autora