Běžná pokojová teplota v evropských domácnostech se liší

- Komerční sdělení -spot_img

Topná sezóna je v plném proudu. S tím se dostává do popředí otázka, jaká pokojová teplota je optimální. Domácnosti v jednotlivých evropských státech to vidí jinak. Běžná pokojová teplota se v jednotlivých zemích liší.

Průměrná pokojová teplota v EU dosahuje 22 °C
Tepelné nároky evropských domácností nejsou stejné. Jednotná v nich není ani Evropská unie. Byty a domy ve státech evropské sedmadvacítky mají na optimální teplotu v bytech a domech jiný metr. Někde se během celé zimy topí na úrovni pod 20 °C, jinde se průměrné pokojové teploty přibližují k hraniční úrovni teploty považované za přiměřenou. WHO za takovou považuje teplotu v rozmezí 18-24 °C. Evropská unie se z této škály nevychyluje. Průměrná pokojová teplota v jejích domácnostech dosáhla během poslední topné sezóny 22 °C.

Západoevropským domácnostem stačí 19 °C
Průměr EU snižuje zejména západní a jižní Evropa. Důvodem jsou mírnější zimy, pro které lze v těchto částech kontinentu nastavit pokojovou teplotu na 19 až 20 °C. Tu nevnímají jako optimální jen Francouzi, Nizozemci, Irové nebo Němci. Byty a domy s pokojovou teplotou 20 ° C jsou považovány za dostatečně vyhřáté i ve Skandinávii. V severských státech však topí více dní v roce než v jiných částech Evropy.

Čtěte také:

Pamiatky v Mexiku, ktoré rozhodne musíte vidieť

Na jihu Itálie nebo Španělska jen 17 °C
Nejméně vytápěné jsou domácnosti v pobřežních středomořských oblastech. Denní teploty v jižních částech Itálie i Španělska se po celou zimu drží na plusových hodnotách, často dosahují úrovně 8-12 °C. Na Sicílii, v okolí Lisabonu či ve španělské Andalusii se tak topení běžně zapíná jen na 17 °C. Jen o 1-2 °C vyšší pokojová teplota je v jižnějších částech Balkánu a Řecka.

Země bývalého východního bloku topí více
V zemích bývalého východního bloku se topí o něco více než na jihu nebo západě Evropy. Důvodem je zejména dlouholetý zvyk vytápět byty a domy na vyšší úroveň. Domácnostem v ČR, v Polsku, v Maďarsku, v Bulharsku iu nás to umožňovaly nižší ceny energií. Pokojová teplota v těchto státech tak běžně dosahovala 21-23 °C. V ČR a na Slovensku se za optimální považuje teplota 21-22 °C, u našich sousedů to může být ještě o 1 °C více.

Doporučení snížit běžnou pokojovou teplotu o 1 °C
Výše průměrné pokojové teploty v EU se v minulosti příliš neměnila. Meziroční rozdíly většinou dosahovaly jen několika desetin procenta. První větší odchylky mohou přijít až tuto sezónu. Důvodem je zejména nárůst cen energií, který vede k hledání úporných opatření. Za jedno z nich je považováno celkové snížení pokojové teploty o 1 °C. Takový krok může vést k roční úspoře až 7 % v závislosti na intenzitě topení a na počtu dnů, po které se topí.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Redakce doporučuje

Články autora