Hypotéky pro mladé využijte do konce roku.

- Komerční sdělení -spot_img

Pokud si chcete vzít hypotéku, neměli byste moc váhat. Jednak se mají podmínky při hypotéce od nového roku 2018 změnit, navíc, od října se mění hranice příjmu na její získání na 1 227,20 eur měsíčně, přičemž uvedená částka bude platit až do 31. prosince. Rozhodující je přitom váš příjem jako klienta za uplynulý kalendářní rok včetně případných bonusů či odměn. Pro dva žadatele se bere v úvahu dvojnásobná částka, tedy 2 454,40 eura. Pokud jeden z partnerů nemá příjem a společně žádají o hypotéku, průměrná mzda druhého partnera za předchozí rok může být do 2 454,40 eura.

Avizované novinky v praxi
V současnosti stát spolu s bankami zvýhodňuje hypotéky pro mladé tak, že je dotuje třemi procenty. Stát přispívá dvě a banky jedno procento. V parlamentu byla ve druhém čtení novela zákona o dani z příjmů, která má zavést daňový bonus na zaplacené úroky u úvěrů. Pokud Národní rada schválí návrh na změnu dotovaných hypoték pro mladé, od nového roku si budou moci mladí započítat nejvýše polovinu zaplacených úroků z hypotéky jako daňový bonus, který si uplatní při daňovém přiznání. Nejvíce to však může být 400 eur ročně. \“Mladí lidé, kteří mají zájem o vlastní bydlení, by měli zvážit situaci a využít ještě současné podmínky do konce roku,\“ uvedl senior analytik Fincentra Peter Világi.

Zavede se nový řád, již brzy
Fincentrum na druhé straně vnímá výhodu nového systému v tom, že podpora hypoték se zjednoduší a zavede větší řád. Zároveň se toto zvýhodnění bude týkat nejen hypoték, ale všech úvěrů na bydlení. Celý proces administrativy se přenese na klienta, který si bude muset počítat zvýhodnění a vyplňovat daňové přiznání, přičemž úsporu dostane až po roce, nepocítí ji okamžitě jako v současnosti. Finance přitom ušetří i stát. Zvýhodnění bude podle slov senior analytika nejen nižší a administrativně náročnější pro klienty, ale chystají se i nová omezení. Národní banka Slovenska zvyšuje povinnou rezervu pro klienty, která jim musí zůstat po zaplacení všech výdajů. Od nového roku se zvyšuje na 15 procent a od července příštího roku až na 20 procent. „Zároveň očekáváme, že Evropská centrální banka začne v příštím roce postupně zvedat úrokové sazby, což se odráží i na zvýšených úrocích všech úvěrů,“ dodává Világi.

Čtěte také:

Pamiatky v Mexiku, ktoré rozhodne musíte vidieť

Kdo má nárok na hypotéku pro mladé
Hypoteční úvěr pro mladé se státním příspěvkem je určen klientům do 35 let.
Hranice příjmu je od října 2017 do 31. prosince 1 227,20 eur.
Zvýhodněné úročení platí pouze na prvních 5 let od poskytnutí úvěru.
Aktuální výše dotace je 3 % z toho 2 % dotuje stát a 1 % dotuje banka.

Toto se má změnit:
Zvýhodnění má být 50 procent ze zaplacených úroků v daném zdaňovacím období, nejvýše však 400 eur ročně.
Výše úroků musí být vypočtena z poskytnutého úvěru nejvýše z částky 50 000 eur na jednu nemovitost.
Nárok na bonus má vzniknout během pěti bezprostředně po sobě následujících let počínaje měsícem, ve kterém začalo úročení úvěru na bydlení.
Nezmění se věková hranice, nejméně 18 a nejvýše 35 let.
Nový daňový bonus bude uplatňován vždy až na konci zdaňovacího období za celý rok (dnes je to po zaplacení každé měsíční splátky).
Změny by se měly dotknout jen nových úvěrů. Ty, které byly čerpány dříve, by se měly řídit starými pravidly.
Odpovědnost za uplatnění daňového bonusu přechází na mladé.
Při podání daňového přiznání si uplatníte daňový bonus a snížíte si tak daň z příjmu.
Budete potřebovat potvrzení o výši úroků při úvěru na bydlení, které vám vystaví banka.
Následně si daňový bonus můžete odečíst z daní. Když bude částka daňového bonusu vyšší než daň, o přeplatek můžete požádat finanční správu.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Redakce doporučuje

Články autora